Apple şimdi de daha uygun fiyatlı bir AR/VR gözlük için çalışıyor

Apple’ın, ünlü duyumcu Mark Gurman tarafından Bloomberg’de paylaşılan bilgilere göre Vision Pro karma gerçeklik gözlüğüne daha uygun fiyatlı bir alternatif üzerinde çalıştığı konuşuluyor. Bu yeni gözlük, Vision Pro’nun öngörülen 3.500$ fiyat etiketine kıyasla 1.500$ ile 2.500$ arasında bir maliyetle gelmesi bekleniyor.

Bu daha düşük fiyat noktasına ulaşmak için Apple, bazı donanım indirimleri yapmayı düşünüyor. Bu indirimlerden en dikkat çekeni, EyeSight özelliğinin çıkarılması. Bu özellik, dış bir ekranda gözlüğü takan kişinin gözlerinin görülmesini sağlar. Ancak bu, gözlüğü takan kişi için herhangi bir fayda sağlamadığı için maliyeti düşürmek amacıyla bu özelliğin çıkarılması mantıklı bir adım olarak görülüyor.

Gurman’ın daha önceki bir raporunda, Apple’ın Vision Pro’da kullanılan Mac seviyesindeki Apple yonga setini, daha uygun fiyatlı bir iPhone yonga seti ile değiştirebileceği belirtiliyor. Ayrıca ana ekranın çözünürlüğünün düşürülmesi ve daha az sensör içermesi de olası değişiklikler arasında.

Apple şimdi de daha uygun fiyatlı bir AR/VR gözlük için çalışıyor

2024 yılında Amerika’da satışa sunulması planlanan Apple Vision Pro‘nun 3.500$ fiyat etiketiyle piyasaya sürülmesi, onu piyasadaki en pahalı tüketici VR ürünlerinden biri yapacak. Bu nedenle, daha geniş bir tüketici kitlesine hitap etmek amacıyla Apple’ın daha uygun fiyatlı bir alternatif üzerinde çalışıyor olması şaşırtıcı değil.

Apple’ın bu adımı atmasına rağmen, şirketin Oculus serisi gözlükleri ile tüketici VR pazarında hakimiyet kuran Meta ile rekabeti devam ediyor. Hatta Meta’nın en pahalı ürünü olan Meta Quest Pro bile, Apple’ın planladığı VR gözlükten çok daha uygun fiyatlı. Bu gözlüğün fiyatı sadece 999$.

Apple‘ın Vision Pro‘nun piyasada nasıl bir başarı elde edeceği merak konusu. Ancak şirket, ürünün yüksek özellikleri ve diğer Apple ürünleri ile entegrasyonu sayesinde tüketiciler için cazip bir seçenek olacağına inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x